Kolikrát se ti už v chladničce objevilo zkažené mléko, zapomenutý jogurt nebo plesnivé rajčata? Ať už jde o skladování potravin v chladničce, spíži nebo jen tak na poličce, mohou se objevit různé faktory, kvůli kterým se potraviny porouchají mnohem rychleji, než je jejich reálná doba trvanlivosti, a zbytečně skončí v koši.
Díky správnému skladování potravin dokážeš ušetřit nejen peníze za zbytečně vyhozené potraviny, ale také přispíváš k ochraně životního prostředí a zbytečně neplýtváš jídlem. Potraviny, které skončí na skládkách odpadu, a ne v kompostu, se často nacházejí v nerozložitelných plastových sáčcích. V nich dochází k procesu hnití, tvorbě metanu, tedy plynu, který urychluje klimatickou změnu.
V EU se ročně vyhodí zbytečně téměř 89 milionů tun potravin. Ve světě je to ještě mnohem víc. Průměrný Slovák každoročně vyhodí kolem 100 kg potravin , které zbytečně končí na skládkách odpadu. Sepsali jsme proto podrobného průvodce, který ti pomůže se správným skladováním potravin.
Dozvíš se:
-
Co skladovat při pokojové teplotě?
-
Co uskladnit ve spíži nebo tmavé komoře?
-
Jaké potraviny skladovat v chladničce?
- 6 tipů, jak zbytečně neplýtvat potravinami a využít zakoupené produkty na 100%.
- Bonus: skvělá infografika, kterou využiješ každý den.
Jak tedy skladovat potraviny?
Ne každá zelenina či ovoce je vhodné ke skladování v chladničce, nebo při pokojové teplotě či ve spíži. Při chybném uskladnění se může stát, že zelenina zbytečně ztratí své živiny , chuť nebo začne velmi rychle hnít.
To platí i pro trvanlivé potraviny , jako jsou rýže, mouka, těstoviny či různé konzervy, které je třeba chránit před škůdci. U trvanlivých potravin je uvedeno datum minimální trvanlivosti, po kterém mohou být při správném skladování stále konzumovány. V takovém případě je důležité zkontrolovat vzhled, vůni a stav obalu. Pokud je vše v pořádku, surovinu není nutno vyhodit a klidně ji můžete použít při vaření.
Jiné je to u čerstvých potravin, jako jsou maso, mléko, jogurty či šunky a sýry, kde je uvedeno „spotřebujte do“. Potraviny po tomto datu je třeba vždy důkladně zkontrolovat, provést čichový a chuťový test a teprve poté se rozhodovat o konzumaci.
Jak tedy správně uskladnit jednotlivé typy potravin, aby vydržely co nejlépe čerstvé a chutné?
1. Pokojová teplota od 20 °C

Skladování potravin při pokojové teplotě může některým plodinám pomoci dozrát. Například tvrdé hrušky můžeš nechat dozrát při pokojové teplotě a teprve potom je vložit do chladničky, kde v chladu vydrží déle a zachovají si šťavnatou chuť.
Co skladovat při pokojové teplotě?
- Zelenina a ovoce: paprika, dýně, lilek, cuketa, rajčata, avokádo, zázvor, broskve, nektarinky, banány, meloun, ananas
- Pečivo
1. Jak skladovat zeleninu a ovoce při pokojové teplotě?
Při skladování zeleniny a ovoce při pokojové teplotě si dejte pozor, abyste je oddělili od producentů ethylenu, například od banánů. Ty urychlují zrání a hnití, proto ti rajčata nemusí vydržet příliš dlouho.
TIP pro skladování banánů:
Zabal stopku banánů do alobalu, čímž zpomalíš vylučování ethylenu a banány vydrží déle čerstvé.
2. Jak udržet pečivo déle měkké a bez plísní?
Pečivo neskladuj v igelitových sáčcích, protože se zapaří a velmi rychle začne plesnivět. Lepší možností je papírový sáček, látková utěrka, ve které pečivo ulož do chlebníku, případně povoskovaný sáček, aby pečivo mohlo dýchat a vydrželo déle čerstvé.

2. Spíž - skladování při teplotě do 20 °C

Tmavé místo s nižší teplotou je ideální nejen pro skladování zásob, ale také zeleniny, která by se mohla na denním světle nebo při vyšší teplotě rychle pokazit.
Co uskladnit ve spíži nebo tmavé komoře?
- Brambory a batáty
- Česnek, cibule, pór
- Otevřené oleje
- Suché trvanlivé potraviny
1. Skladování brambor a batatů:
Aby brambory vydržely co nejdéle, umístí je na tmavé místo, kde se hýbe vzduch. Neskladuj je u banánů nebo cibule, tedy plodin, které produkují ethylen. V opačném případě ti začnou brambory klíčit a hnít. Skladuj je v papírovém sáčku nebo v košíku.
2. Jak skladovat česnek a cibuli:
Obě plodiny skladuj v tmavé části místnosti v otevřené nádobě, aby měly přístup k čerstvému vzduchu.
3. Skladování olejů:
Pro skladování otevřených olejů zvol tmavé místo bez slunečního světla.
4. Rady, jak skladovat suché potraviny a suroviny:
Otevřené suroviny, jako jsou cukr, sůl, luštěniny, těstoviny, rýže nebo mouka, uchovávej ve vzduchotěsných nádobách, aby byly chráněny před vlhkostí a škůdci. Navíc si nádoby umíš hezky sladit a jejich výhodou je, že máš přehled o množství zásob.
6 tipů na systém skladování potravin ve spíži:
- Vytvoř si sekce podle druhu potravin : Rozděl potraviny na kategorie, například těstoviny, přílohy, luštěniny a pod. Alternativně je můžeš rozdělit podle účelu, například jídla pro děti, pro dospělé, snídaňové přísady a podobně.
- Věci, které nepotřebuješ každý den, ulož na nejvyšší police : Využívej horní police pro skladování potravin, které používáš zřídka nebo jen při speciálních příležitostech.
- Nejdůležitější potraviny dej do snadno dostupných polic : Potraviny, které potřebuješ každý den, umístí na úroveň očí, aby k nim byl snadný přístup.
- Zavařeniny a konzervy dej do nejnižších polic : Tyto těžší a méně často používané položky mohou být uloženy ve spodních policích, kde nebudou překážet.
- Použij tác pod otevřené oleje : Ulož oleje na tác, aby nebylo všechno mastné a lepkavé.
- Nové dozadu, staré dopředu : Novější potraviny s delší dobou spotřeby dej dozadu a ty s kratší dobou spotřeby umístí dopředu, aby se spotřebovaly dříve.

3. Chladnička - skladování do 10 °C

V chladničce je většinou teplota do 10 °C, a dělí se na několik zón s různými teplotami, které vyhovují skladování různých potravin. Při dodržení správného rozmístění můžeš potraviny udržet mnohem déle čerstvé.
Jaké potraviny skladovat v chladničce?
- Ovoce - jahody, maliny, borůvky, třešně, fíky, hrozny, rybíz, litchi, jablka, hrušky, pomeranče, grepy, citrony a limetky
- Listovou zeleninu - rukola, polníček, baby špenát, ledový salát atd.
- Květák, brokolice nebo zelí
- Mrkev, petržel, červená řepa
- Houby
- Čerstvé maso
- Uzeniny, šunky a salámy
- Vejce
- Mléko a mléčné výrobky
TIP:
Ovoce a zeleninu před uskladněním nemyj, protože zvýšená vlhkost podporuje množení mikroorganismů, což způsobuje jejich rychlejší plísnění a hnití. Využij odstředivou mísu k odstranění přebytečné vody, a skladuj je v nádobách vystlaných papírovou utěrkou, která pohltí vlhkost.
1. Skladování ovoce:
Ovoce skladuj ve spodních plastových nádobách chladničky, kde je teplota do 4 °C. Tato teplota je ideální, aby si ovoce zachovalo své vlastnosti. Ne každý druh ovoce je vhodný pro skladování v chladničce, ale drobné ovoce, jako jsou jahody, maliny, borůvky, fíky a bobule hroznů, lze skladovat v pevných nádobách s papírovou utěrkou pro pohlcení vlhkosti.
Jablka a hrušky je také vhodné skladovat při nižší teplotě. Můžeš je uložit do chladného a tmavého sklepa nebo do chladničky. Ve spíži se při vyšší teplotě jejich struktura a chuť rychle změní a stane se moučnou. Jablka a hrušky uvolňují ethylenový plyn, který urychluje kažení jiných čerstvých produktů, proto je skladuj v plastovém sáčku nebo ve spodních plastových nádobách. Jahody, borůvky a pomeranče nejsou citlivé na ethylen, takže je můžeš skladovat spolu. Citrony a limety však skladuj odděleně.
2. Uskladnění listové zeleniny:
Při skladování listové zeleniny využij odstředivou mísu k odstranění přebytečné vody. Zeleninu uskladni v uzavíratelných krabičkách, ideálně skleněných, s papírovou utěrkou na vrchu, která pohltí vlhkost. Pokud po pár dnech uvidíš, že je utěrka mokrá, vyměň ji. Listy umyjte až před konzumací.
3. Uskladnění květáku a brokolice:
Při uskladnění brokolice nebo květáku jako první odstraň přebytečné listy. Zeleninu si pro lepší skladování můžeš rozkrájet nebo rozsekat. Proč je lepší brokolici nebo květák sekat se dočteš v článku o nejzdravější zelenině. Nakrájenou zeleninu vlož do uzavíratelného sáčku nebo do vzduchotěsné nádoby a opět využij papírový ubrousek k zachycení přebytečné vlhkosti. Nenařezanou hlavu skladuj v plastové zásuvce bez sáčku.
4. Tip, jak skladovat kořenovou zeleninu:
Kořenovou zeleninu, jako je mrkev, řepa nebo i ředkvička je ideální skladovat v uzavíratelném sáčku nebo pro ještě delší uchování čerstvosti vyzkoušej nádobu s vodou. Odstraň nať kořenové zeleniny, aby z ní nevytahovala vlhkost. Následně ji oloup a vlož do uzavíratelné nádoby s vodou tak, aby byla celá ponořená.
5. Skladování čerstvých hub:
Šampiony nebo jiné houby neskladuj v plastových kelímcích. Samy o sobě mají vysoký obsah vody, a proto potřebují obal, který je nasákavý. Po příchodu z nákupu je přelož do papírového sáčku, aniž by se opláchli vodou. To by jen urychlilo proces hnití.
6. Skladování čerstvého masa:
Čerstvé maso je nejlépe skladovat na nejspodnější poličce v chladničce. V této části je teplota kolem 0 až 2 °C , což je ideální pro rychle se kazící produkty s krátkou dobou spotřeby. Maso, ryby nebo jiné masné výrobky můžeš ponechat v původním obalu nebo jej přesunout do vzduchotěsné nádoby.
7. Skladování zpracovaných masných výrobků:
Šunky, salámy a paštiky skladuj ve střední části chladničky při teplotě do 5 °C. Aby si zachovaly čerstvost, přesuň je do vzduchotěsné nádoby vystlané pergamenovým papírem, který pohlcuje vlhkost.
8. Jak skladovat vejce?
Pro vejce je ideální chladné místo se stálou teplotou. Tím pádem, aby ti vydrželi co nejdéle čerstvé, není pro ně nejvhodnější místo na dveřích, kde je teplota nestálá. Při vykládání nákupu je tedy nech v kartonové krabice, která je chrání i před pachy, které vejce pohlcují a ulož je na vrchní poličku, kde je teplota od 5 do 8 °C.
9. Skladování mléka a mléčných výrobků:
Stejně jako vejce, i mléko potřebuje stabilní teplotu, aby se nezkazilo. Ideální teplota je do 5 °C , proto vyuči střední poličku. Můžeš tam přidat i zbývající mléčné výrobky, kterým se nic nestane ani na nejvyšší poličce v chladničce.
Co skladovat ve dveřích chladničky?
Tato část je pro svoji nestabilní a vyšší teplotu ideální pro skladování džemů, dresinků, omáček, otevřených zavařenin nebo másla.
Co nepatří do chladničky:
Některé druhy ovoce a zeleniny do chladničky určitě nedávej, protože jejich nízké teploty mohou poškodit, způsobit ztrátu chuti nebo předčasné kažení.
- Rajčata: Při nízkých teplotách ztrácejí chuť a texturu.
- Banány: Rychle zčerná a ztratí chuť.
- Brambory: Nízké teploty způsobují, že se jejich škroby mění na cukr, což ovlivňuje chuť.
- Cibule a česnek: Při skladování v chladničce se může rozmočit a začít hnít.
6 tipů, jak zbytečně neplýtvat potravinami
- Plánuj nákupy : Před nákupem si udělej seznam a drž se ho. Ideálně jdi na nákup na týden dopředu s Portelinem, kde ho pohodlně sbalíš. Nekupuj věci, které nepotřebuješ nebo které rychle pokazí.
- Skladuj potraviny správně : Každý typ potravin má své ideální podmínky skladování, které prodlužují jejich trvanlivost.
- Označuj potraviny datem : Pokud nevíš, kdy jsi něco otevřela, snadno zapomeneš, že to potřebuješ spotřebovat. Označ potraviny datem otevření nebo koupě.
- Používej staré potraviny jako první : Systém FIFO (First In, First Out) znamená, že nejstarší potraviny použiješ jako první. Tím se vyhneš tomu, že ti něco zbytečně přepadne.
- Zmrazuj zbytky : Pokud máš více jídla, než dokážeš spotřebovat, zmraz ho. Ušetříš tím potraviny a snížíš plýtvání.
- Kompostuj: Pokud už vyhazuješ zbytky ze zeleniny, ovoce nebo jídla, vytřiď je správně a hoď je do kompostu ne do komunálního odpadu.

Bonus: průvodce skladovaným potravin
Stáhni si a vytiskni průvodce skladování potravin, abys už více nezaváhal, jak správně uskladnit vejce, mléko, brambory nebo banány.